מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
פארק בריטניה-צומח טבעי בשטחים מיוערים
מימי רון ואורי רמון
אוגוסט,2006

תאריך הפקה
אלול תשס"ו - אוגוסט 2006

קנ"מ עריכת הסקר
1:10,000

גבולות הסקר

בדרום: הכביש מצומת הכניסה למצפה משואה לכוון המצפה והמשך בדרך היורדת מערבה בעמק, בין שתי שלוחות.
במערב: שדות מעובדים, כביש 353.
בצפון: שדות מעובדים בין כביש עגור - לוזית ועד כביש שריגים - עגור.
בצפון - מזרח: לאורך קטע מדרום - מערב לכביש שריגים - עגור.
במזרח: כביש 38 - מהצומת עם כביש 353 (הכניסה לשריגים) דרומה עד לצומת הכניסה למצפה משואה.  


רקע ומטרות העבודה

סקר זה עוסק בצומח הטבעי שביערות הנטועים בפארק בריטניה. הסקר מסכם שלב ראשון שעסק ברצועת רוחב החוצה את הפארק מכביש 38 במזרח, דרך רכסי השפלה הגבוהה (ח' עקבה), גבעות השפלה הנמוכה ועד לכביש 353 במערב. הסקר בוצע על ידי יחידת הסקרים של מכון דש"א בשנים 2005 – 2006 עבור הקרן הקיימת לישראל. הסקר נועד לתעד ולנתח את תפרושת הצומח הטבעי ביערות הנטועים ולסייע בניהול הפארק ובבניית תוכניות ממשק.


סיכום ועיקרי הממצאים

הצומח הטבעי המתחדש בתוך היער הנטוע מזכיר כמובן את טיפוסי הצומח הטבעי במקומות בהם לא נטעו, אם כי ניכרת שונות רבה בעקבות השפעות הנטיעה. בסקר תועדו כמה תופעות:

המפנים הצפוניים בשפלה הגבוהה ביערות המחטניים הותיקים - בהם מתפתח חורש בשלטון אלון מצוי, השיחים הנלווים כמו - בר זית בינוני, אשחר ארץ ישראלי ואלת המסטיק, מגיעים לגובה רב, כ- 3 מ', כיון שהם נמצאים בצל רוב שעות היום. בנוסף יש כיסוי רב של מטפסים כמו קיסוסית קוצנית, זלזלת הקנוקנות ופואה מצויה, תופעה הקשורה גם היא לצל הרב.
עמקים עם חרובים בכל שטח הסקר - החרובים בדרך כלל התפתחו לעצים גדולים, השטח בין העצים עבר ואף עובר קילטור ששומר שצמחים בני קימא לא יתבססו, ומעודד צימוח של עשבונים, בעיקר דגניים.
מדרונות החרובים, האלה האטלנטית והזית - החרובים אינם מתפתחים היטב במדרונות. בין העצים מתפתח פסיפס של בתה וגריגה. בשטחים הפתוחים, בעיקר במפנים דרומיים, התפתחה בתה מסוגים שונים. ליד העצים - מתפתחים שיחים.


לגלריית מפות הסקר
לגלריית תמונות הסקר


להורדת חוברת הסקר  להורדת חוברת הסקר
להורדת שכבות המידע  להורדת שכבות המידע
להורדת מפת הסקר  להורדת מפת הסקר
אזור הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים