מכון דשא מכון דשא - דמותה של ארץ
דימונה וסביבותיה
יאיר רוזנטל
מאי,1983

תאריך הפקה
1983

גבולות הסקר

הסקר כלל שטח ברדיוס של כ-8 ק"מ סביב העיר דימונה. בתחום זה מצויים קטעים גדולים מהקמרים של ירוחם, דימונה, אפעה וחתירה, וכן קטע מבקעת ירוחם-דימונה.

ערוצו של נחל מנגר החוצה את רכס ירוחם והדרך העוברת על קו פרשת המים של מישור ירוחם לכיוון הר צייד, מהווים גבול דרום-מערבי של הסקר. גבול זה מגיע עד למצוקי מכתש גדול ויורד מזרחה אל נחל ממשית.

הגבול הדרום-מזרחי של הסקר עובר למרגלות הרכסים חתירה ואפעה, עד לכיפוף הגדול ברכס אפעה, מתחת להר שרף. מהר שרף ממשיך הגבול צפונה היישר עד הר דיה שבקמר דימונה.

הגבול הצפוני עובר לאורך קו שרירותי המקשר בין הר דיה ובין הקצה הצפון-מזרחי של קמר ירוחם במקום בו נמצאת מחצבת "פיוניר" לחצץ בניה (אגרגטים), ומכאן לכיוון דרום-מערב למרגלות קמר ירוחם עד לחיבור עם ערוץ נחל מנגר.


רקע ומטרות העבודה

הרצון למצוא אתר חליפי להקמת שכונה חדשה בדימונה, במקום האתר בבקעת ממשית, ומניעת פגיעה בשטח ייחודי זה, היווה סיבה עיקרית לביצוע סקר זה. העבודה הוזמנה על-ידי רשות הגנים הלאומיים, בוצעה על-ידי החברה להגנת הטבע והמכון לשמירת טבע באוניברסיטת תל-אביב, בחודשים פברואר-יולי 1982.

הסקר נועד לבדוק את הנתונים הנופיים והסביבתיים של האזור הקרוב לעיר דימונה, על מנת להוות בסיס ראשוני לתכנון אזורי. אנו מקווים שהצגת הפוטנציאל הנופי, בצד כל שאר נתוני השטח האחרים, תשמש את המתכננים ותסייע לשימור שטחים יחודיים.

סקרים מעטים נערכו בתחום זה באזור דימונה וכל אחד מהם נוגע רק בחלק מההיבטים הנופיים. עבודה זו באה להשלים את החסר. העבודה הוכנה לאחר שברוב חלקי השטח קיימות תכניות מתאר מושלמות. יחד עם זאת אנו מקווים, שההמלצות המובאות כאן תלקחנה בחשבון ובמקומות אשר לדעתנו יש לשנות את ייעודם, ישקלו מחדש.


חוברת הסקר  חוברת הסקר
חוברת הסקר
 
בניית אתרים